Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Mnóstwo osób wyjedzie w tym okresie w góry. Należy mieć świadomość, że absolutnie każde wyjście w góry jest ryzykowne. W górach bardzo szybko zmienia się pogoda i pojawiają się niesprzyjające warunki. Niekiedy potrzebne jest wsparcie ratowników. Nie tylko można podczas wycieczki w góry nabawić się urazów i poważnych problemów zdrowotnych, ale także problemów finansowych. Dlaczego? Wynika to z tego, że nie zawsze wykwalifikowaną pomoc otrzyma się za darmo. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie w góry.

Czy darmowa pomoc jest możliwa?

Jak najbardziej tak. W naszym kraju górskie ratownictwo jest jak najbardziej całkowicie darmowe (https://www.gov.pl/web/mswia/ratownictwo-gorskie). Jednak jest to wyjątek. Tak naprawdę podobna sytuacja ma miejsce jeszcze w Słowenii oraz w Rumunii. W innych krajach akcje ratunkowe oraz poszukiwawcze są płatne. Koszty są bardzo wysokie. Ich konkretny koszt zależy przede wszystkim od rodzaju pomocy, a także od konkretnego kraju. Właśnie dlatego takie ważne jest stosowne ubezpieczenie.

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Mnóstwo osób wyjedzie w tym okresie w góry

Jakich usług możemy potrzebować? W wybranym ubezpieczeniu musi być zapewniona darmowa akcja poszukiwawcza. Bardzo często taka akcja jest bardzo skomplikowana oraz czasochłonna. Po akcji poszukiwawczej następuje udzielenie pomocy oraz także transport. W ubezpieczeniu nie może zabraknąć także akcji ratowniczej. Chodzi tutaj o udzielenie darmowej pomocy bezpośredniej, a także przetransportowanie osoby poszkodowanej do bezpiecznego w pełni miejsca. Do akcji ten bardzo często jest wykorzystywany śmigłowiec. Transport nim również powinien być bezpłatny. Nawet, gdy dana osoba poniesie śmierć w górach, a nie miała ubezpieczenia, to rachunek za wszelkie koszty akcji otrzyma rodzina poszkodowanego.

Co jeszcze powinno gwarantować ubezpieczenie?

Nie obejdzie się także bez specjalistycznego transportu. Nie zawsze jest tak, że ratownicy górscy dostarczą bezpośrednio poszkodowanego do szpitala. Bardzo często konieczna jest dodatkowo opieka standardowa zdrowotna. Często również osoba poszkodowana wypieka opieki medycznej. Jak na pewno każdy wie, w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w krajach EFTA oferowana jest opieka medyczna na podstawie karty EKUZ. Czasami jednak jest to tylko podstawowa opieka, a za bardziej specjalistyczną pomoc osoba poszkodowana otrzyma rachunek. Sama wysokość współfinansowania zależna jest do zakresu poszczególnych usług medycznych.

Niekiedy konieczne jest także przewiezienie poszkodowanej osoby do własnego kraju. Standardowy transport samolotem pasażerskim, czy też ambulansem z opieką medyczną to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od samej odległości, a także od stanu, w którym się znajduje pacjent. W ubezpieczeniu powinien także być zawarty ewentualny transport zwłok do kraju. Sporo osób o tym nie myśli, ale jest to w rzeczywistości bardzo ważne.

Na sam koniec wspomnijmy o kosztach odszkodowania w ramach tak zwanej odpowiedzialności cywilnej. Są to wszelkie koszty, które są związane z naprawianiem szkód z tytułu zdarzeń spowodowanych nieumyślnie, czy też losowo. Czasami koszt jest naprawdę wysoki. Niekiedy mowa o kwotach dziesiątek tysięcy euro.

Dobrą wiadomością jest to, że ubezpieczenie w góry nie jest drogie, a nawet można je kupić w dowolnej chwili i to bez wychodzenia z domu. Jest to jak najbardziej pozytywna informacja dla wszystkich zabieganych osób, które mają przed wyjazdem w góry milion spraw jeszcze do załatwienia. Nie zostawiajmy jednak wykupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę.