Popularnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn nie posiada się własnego mieszkania, jest wynajem. Wówczas niewiele osób zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z wynajmowanym mieszkaniem. Szczególnie w momencie, kiedy wydarzy się niespodziewana sytuacja w wynajmowanym lokum i poczyni pewne szkody. Konkretnie mówiąc, chodzi o zniszczenia, związane z np. zalaniem mieszkania. Warto poznać informacje, które pomogą ustrzec się przed tego typu problemem.

OC najemcy – czym jest i na czym polega?

OC najemcy jest polisą, która ma na celu objąć ochroną lokatora przed konsekwencjami, wynikającymi z wynajmu lokalu i zdarzeniami losowymi, dotyczącymi szkód w nim powstałych. Zapewnia to spokojne i bezpieczne przebywanie w lokalu, bez obaw, że dojdzie nagle do nieprzewidzianego zdarzenia, a mieszkanie zostanie zniszczone bądź sprzęt, który się w nim znajduje. OC najemcy przeznaczone jest dla najemcy, nie dla właściciela lokalu. Dlatego pozwala pokryć wszelkie koszty wynikające ze zdarzeń losowych, takich jak awarie instalacji czy kradzież.

Co obejmuje OC najemcy?

Popularnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn nie posiada się własnego mieszkania, jest wynajem

OC najemcy obejmuje ochronę przed takimi zdarzeniami, jak:

  • Zabezpieczenie przed szkodami, które wyrządził lokator. Jest to OC w życiu prywatnym. Obejmuje ono takie szkody jak zniszczenie sprzętów lub zalanie sąsiadów,
  • Kradzież z włamaniem – dotyczy to ubezpieczenia rzeczy lokatora, które znajdują się w lokalu właściciela, np. pieniądze, sprzęty lub inne kosztowne przedmioty,
  • Pożar,
  • Zniszczenie spowodowane działaniem lokatora bądź włamaniem,
  • Zalanie przez sąsiada,
  • Awarie – dotyczy to z reguły pakietów assistance.

Warto wiedzieć, że OC najemcy pokryje też szkody wywołane przez dzieci czy zwierzęta lokatora.

Czego nie obejmuje OC najemcy?

W zapisach OC najemcy często wyłączone są poszczególne przypadki, których nie obejmuje polisa. Są to:

szkody wyrządzone celowo lub pod wpływem alkoholu czy środków odurzających,
zniszczenia powstałe poprzez uprawianie sportów ekstremalnych, wynikające z pracy zawodowej czy powstałe podczas wyjazdu wypoczynkowego,
utrata cennych przedmiotów z przyczyn innych, niż włamanie, uszkodzenie,
szkody, które powstały wskutek wyrządzenia krzywdy osobie ubezpieczonej przez drugą.
Lista może być dłuższa i warto zapoznać się wcześniej z umową, która zawiera szkody objęte ochroną, a które ją wykluczają.

OC najemcy – ile kosztuje i jak wykupić?


Koszt OC najemcy zależy od takich czynników, jak suma gwarancyjna czy wartość lokalu. Różnice wynikają oczywiście z ofert proponowanych przez firmy ubezpieczeniowe, jednak możliwe jest wykupienie polisy, której składka wynosi kilkanaście złotych rocznie. Suma gwarancyjna może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, co przy niskiej składce jest opłacalne, a w razie wystąpienia szkód koszty zostaną pokryte. Wykupienie OC jest w interesie lokatora, ponieważ ma na celu chronić jego samego i jego rodzinę przed skutkami negatywnych zdarzeń losowych. Natomiast możliwości wykupienia czy zapoznania się z ofertami jest kilka. Można zrobić to przez Internet lub osobiście udać się do firm, lub agentów ubezpieczeniowych.

OC najemcy jest zdecydowanie usługą korzystną dla osób decydujących się na wynajem mieszkania. Niskie składki w skali rocznej mogą uchronić przed znacznie poważniejszymi i wyższymi konsekwencjami finansowymi nieprzewidzianych wydarzeń. Dzięki temu można liczyć na ochronę, a tym samym zyskać spokój i bezpieczeństwo bez obaw, że wydarzy się coś nieoczekiwanego. Szczególnie że do awarii w mieszkaniach dochodzi często i rzadko ma się na to wpływ.