Jak wiadomo, każdy rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem swoich obowiązków. Niewiele osób pamięta jednak, jak poważne konsekwencje grożą za niedopełnienie tego obowiązku. Dlaczego polisa OC jest aż tak istotna w pracy rzeczoznawcy majątkowego?
Polisa OC dla rzeczoznawcy majątkowego – dlaczego jest obowiązkowe?
Na rzeczoznawcy majątkowym spoczywa ogromna odpowiedzialność. Osoba pracująca na tym stanowisku musi posiadać obszerną wiedzę z zakresu nieruchomości, ponadto powinna być odporna na stres i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Rzeczoznawca majątkowy posiada odpowiednie uprawnienia, na których podstawie może szacować wartość poszczególnych nieruchomości. Warto dodać, że wycenia nie tylko wartość budynków, ale również wszelakiej maści maszyn. Oczywiście, muszą być one związane z daną nieruchomością, której szacunkową cenę chce poznać klient korzystający z jego usług.Aby zrealizować wycenę nieruchomości, rzeczoznawca wykonuje opracowania i ekspertyzy. Odpowiada on za wiarygodność szacunków, tym samym narażając się na poważne konsekwencję. Jeśli popełni błąd, który poskutkuje utratą pieniędzy przez klienta, wówczas może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Pamiętajmy, że konsekwencje prawne i finansowe są często dosyć surowe. Właśnie dlatego istnieje obowiązek podpisania polisy OC. Wykupienie ubezpieczenia sprawia, że w razie popełnienia nieświadomego błędu, nie będziemy musieli likwidować szkód z własnego portfela. Jest to więc też ochrona dla klientów, którzy w razie poniesienia szkód, otrzymają stosowne odszkodowania, które wypłaci firma ubezpieczeniowa.
Ubezpieczenia OC rzeczoznawcy majątkowego- co musi obejmować?
Ubezpieczenia rzeczoznawców majątkowych uwzględniają wszelkie szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem umów. Co ważne, polisa może dotyczyć określania nie tylko wartości samej nieruchomości, ale też urządzeń i maszyn z nią powiązanych. Umowa może opierać się na wykonaniu operatu szacunkowego, ekspertyz czy opracowań, dotyczących np.: bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, rynku nieruchomości czy doradztwa w zakresie tego rynku, skutków finansowych uchwalania lub zmiany placów miejscowych, czy efektywności inwestowania w nieruchomości oraz ich rozwoju. Ubezpieczenie OC obejmuje szkody wyrządzone działaniem, jak i zaniechaniem zarządcy nieruchomości.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC?
Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa pomimo podpisanej polisy, nie wypłaci nam odszkodowania. O jakich przypadkach tutaj mowa? Przede wszystkim o sytuacji, w której tracimy uprawnienia zawodowe. Jeżeli więc wycenimy nieruchomość nielegalnie, bez aktualnych uprawnień, wówczas agencja ubezpieczeniowa nie pokryje zaistniałych szkód wynikających z tejże działalności. Kolejna sytuacja to wyłączenia w polisie. Obowiązkowym ubezpieczeniem rzeczoznawcy majątkowego nie są objęty szkody wyrządzone jego krewnym oraz te wynikające z zamieszek tudzież działań wojennych. Agencja ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania również w przypadku wykonywania umowy bez odpowiednich kwalifikacji. Odmowa dotyczy też czynności,które nie zostały objęte ochroną.
Ubezpieczenia rzeczoznawców majątkowych są nie tylko elementem obowiązkowym, za którego brak grożą sankcję. To także rozwiązanie,które ochrania nas przed koniecznością pokrywania szkód z własnego budżetu. Daje więc możliwość wykonywania swoich codziennych czynności bez stresu i obaw przed popełnionymi błędami.