Wszyscy turyści zdają sobie sprawę, że otoczenie górskie potrafi być bardzo wymagające i nie zawsze warunki są dostatecznie dobre. Gdy zabraknie odpowiedniego przygotowania, o wypadek nie trudno. Problemów na szlakach może być dużo, z uwagi na nieprzewidziane nieszczęścia takie jak zepchnięcie na kogoś ciężkiego kamienia, złamanie nogi, czy inne losowe wypadki. Niekoniecznie, będziesz mógł liczyć na Polski NFZ, jeśli jesteś za granicą kraju. Nikt nie odmówi Ci pomocy, jednak po wykonaniu usług medycznych, dostaniesz rachunek, który może zwalić z nóg! Można tego uniknąć wykupując ubezpieczenie w góry.

Ubezpieczenie terminowe, czy polisa na dłuższy czas?

Wszystko zależy od planów potencjalnego turysty. Z reguły kupuje się polisy tylko na termin spędzania czasu na szlakach. Taki sposób jest zdecydowanie najtańszy. Warto wiedzieć, że cena polisy będzie zależała od miejsca do którego wyruszasz. Im bardziej wymagające i niebezpieczne miejsce górskie, tym będzie drożej. Na uwadze należy mieć fakt, że sporty zimowe i narciarstwo są traktowane przez ubezpieczalnie jako sporty wysokiego ryzyka. Im większa egzotyka oraz rodzaj aktywności tym cena wyższa.

Wszyscy turyści zdają sobie sprawę, że otoczenie górskie potrafi być bardzo wymagające i nie zawsze warunki są dostatecznie dobre

Wśród polskich taterników, himalaistów, oraz zwykłych turystów górskich największą popularnością cieszą się oferty największych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. W ofercie można znaleźć opcje skierowaną na zdobywanie gór:

  • na całym świecie z pominięciem Grenlandii, Arktyki, Antarktydy. Ogólnie do wysokości 6000m, w tym obejmuje sporty ekstremalne takie jak narciarstwo, trekking wysokogórski. W typowych ubezpieczeniach na taką skalę wliczona w cenę jest akcja ratownicza, koszty transportu do kraju, koszty leczenia, ubezpieczenie OC, pomoc prawną, czy  transport bagażu. Jest to kompleksowe ubezpieczenie na wiele przykrych zdarzeń, ale z tym pakietem można się poczuć bezpiecznie;
  • polskich, gdzie zapewnia ochronę do 30km od granic kraju. W pakietach takich polis jest ubezpieczenie NNW, OC, oraz koszty leczenia, akcji ratunkowej również za granicą do tych 30km. Dodatkowo polisa zawiera możliwość transportu do kraju, przewóz bagaży. W tym typie polis wyróżnić można dwa nurty. Pierwszy dla osób jedynie wędrujących po górach w sposób bezpieczny i standardowy, oraz drugi, gdzie wliczone jest większe ryzyko związane z uprawianiem sportu ekstremalnego. Na rynku istnieje możliwość wykupienia polisy sezonowej, co może oszczędzić osobie mieszkającej w pobliżu gór i kochającej wędrówki, czasu na regularne uzupełnianie dokumentów, czy wnioskowanie o nowe warunki ubezpieczeń.


Możliwością ubezpieczenia się bez opłacania polis prywatnych jest dołączenie do austriackiego, lub niemieckiego koła górskiego. Będąc członkiem tego stowarzyszenia, dostaje się ubezpieczenie. Zakres jest zbliżony do polskich ofert, a plusem są zniżki w schroniskach przy pokazaniu karty uczestnictwa. Członkostwa są płatne.

Reasumując, ważne jest aby kupić ubezpieczenie górskie, przed wyruszeniem w trasę. Góry są na prawdę niebezpieczne, przez co podróżowanie bez polis może zakończyć się dodatkowy problemem. Na rynku dostępne są oferty na każdą kieszeń, oraz na każdą potrzebę. Wybierać można między polisami obejmującymi teren Polski, a także skorzystać z ochrony na terenie całego świata. Na marginesie należy zaznaczyć, aby zawsze czytać Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Mówią one o wykluczeniach ze strony Towarzystwa Ubezpieczeniowego, na które nie wypłacą oni odszkodowania czy rekompensaty. Gdyby ochrona była za mała, warto od razu negocjować większy stopień, lub kwotę ubezpieczenia.