Ubezpieczenie najemcy to jedno z najbardziej popularnych ubezpieczeń w życiu prywatnym. Charakteryzuje się niską składką oraz licznymi zaletami, które będą ważne zarówno dla wynajmującego, jak i dla samego najemcy.

Zakres podmiotowy i przedmiotowy ubezpieczenia najemcy

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej gwarantuje właścicielowi mieszkania bądź domu wypłatę odszkodowania w przypadku powstania szkody zarówno na murach nieruchomości, jak i na ruchomościach znajdujących się wewnątrz (https://agencjaubezpieczeniowaostrow.pl/oc-najemcy-informacje-ktore-warto-znac/). Ubezpieczenie najemcy obejmuje swoim zakresem nie tylko głównego wynajmującego, ale również osoby z nim zamieszkujące, a także zwierzęta domowe i pracowników dochodzących takich jak: nianie, gosposie itp.

Poza tym, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla najemców nieruchomości minimalizuje ryzyko finansowe oraz gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku szkody, którą mogą wyrządzić domownicy, osoby trzecie bądź małoletnie (nawet jeżeli znajdowały się pod opieką dorosłego, warunek konieczny – wiek poniżej 13 lat).

Najważniejsze atuty ubezpieczenia najemcy od odpowiedzialności cywilnej

Warto pamiętać, że OC najemcy to jeden z wariantów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Z kolei niektóre z zalet to:

  • kwota odszkodowania dla poszkodowanego wynosi od 10 000 zł do nawet 200 000 zł;
  • jest dostępna opcja płatności składki w ratach bądź też jednorazowo opłacenie w całej wysokości;
  • możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o dowolnie wybrane czynności;
  • zapewnia bezpieczeństwo finansowe każdej ze stron: wynajmującemu i najemcy.

Obligatoryjne przesłanki, jakie muszą zaistnieć, aby zostało wypłacone odszkodowanie poszkodowanemu


Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • szkoda powstała przypadkowo, w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności;
  • szkody dotyczą mienia albo zdrowia osób trzecich, które nie są bezpośrednio związane z wynajmującym (na przykład stosunkiem służbowym bądź więzami rodzinnymi);

Wyłączenia obowiązywania ubezpieczenia najemcy od odpowiedzialności cywilnej

Wypłacenie rekompensaty wykluczają następujące sttuacje:

  • czynności są wykonywane w ramach pracy zawodowej;
  • szkoda powstała w wyniku rażącego niedbalstwa wynajmującego lub Jego członków rodziny.

Praktyczne informacje na temat ubezpieczenia najemcy

Odszkodowanie z polisy może być wypłacane wynajmującemu, sąsiadom albo spółdzielni. W zależności od tego, kogo bezpośrednio dotyczy wyrządzona przez ubezpieczonego szkoda.

Ubezpieczenie najemcy to pewnego rodzaju uzupełnienie kaucji, która jest pobierana w momencie podpisywania umowy najmu. Wynosi standardowo tyle co miesięczny czynsz. W rezultacie, w ekstremalnych przypadkach, może być niewystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów. Ubezpieczenie najemcy ma za zadanie chronić w przypadku większych szkód takich jak: zalanie mieszkania, pożar, pogryzienie przez zwierzę domowe albo też zdewastowanie klatki lub pomieszczeń ogólnodostępnych przez dzieci.

Średni koszt składki ubezpieczeniowej nie jest wysoki, a zapewnia ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Na finalną wysokość wpływają czynniki takie jak: wartość ubezpieczanych przedmiotów, okres najmu, charakter osób wynajmujących tzn. czy posiadają dzieci oraz zwierzęta domowe. Niemniej jednak są to kwoty od kilkudziesięciu złotych do maksymalnie kilkuset złotych.

Najważniejsze jest poczucie komfortu w domowym zaciszu. Ważne jest także, aby druga strona, czyli wynajmujący nie musiał obawiać się o rzeczy ruchome pozostawione w mieszkaniu oraz o zdrowie osób trzecich.