Góry to bezapelacyjnie jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków, wybieranych zarówno przez turystów, jak i miłośników sportów ekstremalnych. Niestety, trudny, zróżnicowany teren oraz dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne mogą sprawić, że każda forma aktywności jest zagrożona ryzykiem kontuzji, czy wypadku. Od takich sytuacji chroni ubezpieczenie w góry. Sprawdźmy, dlaczego warto je mieć!

Czym jest ubezpieczenie w góry i przed czym chroni?

Ubezpieczenie górskie to rodzaj polisy, która skierowana jest do miłośników aktywności fizycznej uprawianej w górach. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość zakupu polisy zarówno dla turystów, którzy udają się w góry hobbystycznie, na przykład na narty, czy trekking, jak i dla miłośników sportów wyczynowych. Ubezpieczenie w góry chroni posiadacza polisy przed szeregiem kosztownych kwestii, z którymi musimy zmierzyć się w przypadku kontuzji, wypadku, czy innego nieplanowanego zdarzenia. W zakres ubezpieczenia górskiego zaliczamy między innymi:

  • akcje ratunkowe,
  • koszty transportu na terenie kraju, w którym doszło do zdarzenia,
  • koszty transportu medycznego do Polski,
  • zakup leków i materiałów medycznych,
  • koszty leczenia,
  • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) za szkody wyrządzone osobom trzecim oraz względem mienia.

Dodatkowo niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach poszczególnych pakietów oferują także bezpłatną pomoc prawną, ochronę bagażu i sprzętu sportowego, czy możliwość bezpłatnego powrotu do kraju w przypadku, gdy przewoźnik nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Ponadto często możemy zdecydować się na wariant ubezpieczenia indywidualnego, w którym samodzielnie wybieramy zakres polisy lub możemy rozszerzyć go o dodatkowe opcje. Warto pamiętać, że każda z firm ubezpieczeniowych stosuje odmienne warunki umowy, dlatego warto porównywać oferty poszczególnych instytucji.

Ile kosztuje ubezpieczenie w góry?

Podobnie jak w przypadku większości ubezpieczeń koszt polisy zwykle jest uzależniony od czasu trwania umowy oraz wysokości sum finansowych, jakie pokrywa ubezpieczenie. Zwykle pakiet ochrony możemy wykupić na okres 14 dni, miesiąca, czy nawet roku. Zwykle koszt takiego ubezpieczenia waha się w zakresie od kilku do kilkudziesięciu złotych za każdy dzień trwania polisy. Oczywiście w przypadku ubezpieczenia wykupionego na tydzień koszt każdego dnia będzie znacznie wyższy niż w przypadku polisy zawartej na okres roku. Z tego względu, jeżeli często podróżujesz w góry, warto rozważyć zakup polisy na dłuższy okres czasu. Większość instytucji pozwala obliczyć składkę przez internet, podając swoje dane osobowe oraz wybierając odpowiedni wariant polisy. Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje też dodatkowe zniżki dla swoich klientów, którzy posiadają już polisę na życie, czy na dom lub samochód. Inne stawki dotyczą także ubezpieczeń grupowych, popularnych na przykład podczas wycieczek czy innych wyjazdów zorganizowanych.

Ubezpieczenie górskie – czy warto wykupić ubezpieczenie w góry?

Wszelkie aktywności fizyczne, zarówno te turystyczne, jak i w pełni sportowe, wiążą się z ryzykiem wypadku, kontuzji czy innych nieplanowanych wydarzeń. Ubezpieczenie górskie chroni posiadacza polisy przed kosztami ewentualnej akcji ratowniczej, ale także kosztów transportu, leczenia, czy też zakupu leków. Często ubezpieczenie w góry pokrywa także naprawę wyrządzonych szkód, na przykład w sytuacji, gdy podczas wypadku ktoś inny zostanie ranny z naszej winy. Tak duży zakres usług, jakie obejmuje polisa ubezpieczeniowa, z pewnością sprawia, że warto wykupić ubezpieczenie górskie przed każdym planowanym wyjazdem. Co więcej, koszt takiej polisy to średnio zaledwie kilkanaście złotych za dzień! Tak niska cena sprawia, że każdy, kto dba o własne zdrowie i komfort życia, powinien wykupić ochronę na czas pobytu w górach.