Ubezpieczenie zdrowotne to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Jednakże należy pamiętać, że dobrze posiadać ochronę medyczną, gdyż nigdy nie wiadomo, co w życiu może się zdarzyć. Jednocześnie nie tylko Polacy są zobowiązani do korzystania z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które pozwala korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywa cała rzesza obcokrajowców, którzy znajdują się w kraju z różnych przyczyn oraz pobudek. Jedni przyjechali rekreacyjnie, chcąc zwiedzić piękne, polskie ziemie, podczas gdy inni do Polski przybyli za pracą bądź w ramach działań związanych z edukacją.
Nie należy oczekiwać, że obcokrajowiec, który przyjechał na kilka dni, będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne. Po pierwsze czas spędzony Polsce jest zbyt krótki, po drugie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca (https://polisaobcokrajowca.pl/) musi zostać opłacone jedynie w konkretnych wypadkach.
Zgodnie z założeniami, na których bazuje uprawnienie do korzystania ze świadczeń medycznych, obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na cudzoziemcach tylko w określonych wypadkach. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jasno określa, jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec, aby został objęty koniecznością ubezpieczenia zdrowotnego. Mianowicie cudzoziemcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym to osoby:
- zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy o pracę tymczasową,
- prowadzące działalność gospodarczą,
- wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia.
Nieobowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne
Mówiąc o ubezpieczeniu zdrowotnym dla cudzoziemców, warto zaznaczyć, iż część z nich wcale nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia. Osoby te jednak mogą skusić się na skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego co pozwoli im na skorzystanie z pomocy lekarskiej w razie potrzeby.
W celu zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy złożyć wniosek do NFZ we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wojewódzkim oddziale. Nie można zapomnieć przy tym o niezbędnych dokumentach. Sprawa jest prosta w przypadku mieszkańców Unii Europejskiej, ale jeśli cudzoziemiec pochodzi spoza granic UE, podczas składania wniosku zobligowany jest on przedstawić paszport oraz jeden z dokumentów potwierdzających zgodę na przebywanie w Polsce.
Nie jest to jednak wcale koniec biurokracji, gdyż nie można zapomnieć o formalnościach w ZUS. Co więcej, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca wiąże się z koniecznością samodzielnego opłacania składki zdrowotnej.